Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Wydarzenia

Melchior Adam z Grodkowa (1575–1622). Zapomniany pionier biografistyki naukowej

W cieniu wielkich wojen i religijnych sporów XVII wieku działał człowiek, który poświęcił się temu, by ocalić od zapomnienia życie i dokonania uczonych Europy. Tym człowiekiem był Melchior Adam, urodzony około 1575 roku w Grodkowie na Śląsku – dziś niemal zupełnie zapomniany, choć jego dzieło pozostaje cennym źródłem dla badaczy historii nauki, literatury i humanizmu.

Z Grodkowa do Heidelbergu

Adam przyszedł na świat w dawnym Grottkau, w księstwie nyskim, należącym wówczas do biskupstwa wrocławskiego i monarchii Habsburgów. W mieście tętniącym życiem intelektualnym rozpoczął naukę, którą kontynuował w Brzegu, a następnie – dzięki wsparciu Joachima von Berga, wybitnego śląskiego arystokraty i mecenasa nauki – studiował na kilku uczelniach Rzeszy.

W 1598 roku przeniósł się do Heidelbergu, jednego z centrów kalwinizmu i nauki. Już w 1600 roku uzyskał tytuł magistra sztuk wyzwolonych, a kilka lat później rozpoczął pracę pedagogiczną. Był wicerektorem, a od 1613 roku rektorem słynnego Paedagogium w Heidelbergu. Przez niemal dwie dekady stał się znaczącą postacią świata nauki kalwińskiego Palatynatu, aktywnie uczestnicząc także w życiu kulturalnym rodzinnego Śląska.

Zmarł w Heidelbergu 26 grudnia 1622 roku, po długiej chorobie, w wieku zaledwie ok. 47 lat.

Dzieło życia – „Vitae”

Melchior Adam był przede wszystkim twórcą monumentalnej serii łacińskich biografii uczonych – pięciotomowego cyklu zatytułowanego Vitae („Żywoty”), który ukazał się w latach 1611–1620. Jego dzieła obejmują biografie:

  • filozofów (w tym poetów, matematyków, fizyków),
  • teologów niemieckich i zagranicznych,
  • prawników, polityków,
  • lekarzy i humanistów.

W sumie opisał życie 546 wybitnych postaci z obszaru Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a jego biografie są oparte na szerokim wachlarzu źródeł: od mów pogrzebowych i korespondencji po dokumenty uniwersyteckie. Co szczególnie istotne – jego „Vitae Germanorum Philosophorum” (1615) zawiera jedną z pierwszych biografii Mikołaja Kopernika.

Najważniejsze publikacje Melchiora Adama to:

  • Vitae Germanorum jureconsultorum et politicorum – Heidelberg 1611
  • Vitae Germanorum philosophorum – Frankfurt 1610, Heidelberg 1615
  • Vitae Germanorum medicorum, theologorum, iureconsultorum et politicorum – Heidelberg 1620
  • Apographum Monumentorum Haidelbergensium – Heidelberg 1612
  • Disce mori oder Sterbekunst – Neustadt a. d. H. 1615
  • Parodiae et metaphrases Horatianae – 1616
  • oraz inne mniejsze dzieła, m.in. Decades duae… (1618)

Znaczenie i dziedzictwo

Choć nie ustrzegł się błędów, Melchior Adam jest dziś uznawany za jednego z ojców nowożytnej biografistyki naukowej i literackiej. Jego dzieła cytowano w całej Europie — m.in. przez Pierre’a Bayle’a, autora słynnego Słownika historyczno-krytycznego. Zanim powstały nowoczesne encyklopedie, to właśnie Adam próbował ocalić od zapomnienia dorobek całych pokoleń uczonych. Uczynił to z pasją, humanistycznym zapałem i metodologiczną starannością, która imponuje nawet dziś.

Choć jego życie zakończyło się przedwcześnie, pozostawił po sobie dzieło, które badacze literatury i nauki nazywają „niewykorzystaną kopalnią złota”.

Czy pamiętamy?

Dziś jego imię nie widnieje na tablicach pamiątkowych w Grodkowie. Nie znajdziemy go w podręcznikach szkolnych ani wśród patronów ulic. A przecież był to człowiek, który — będąc synem śląskiej ziemi — pozostawił trwały ślad w europejskiej historii nauki.

Czy dla tak wybitnej jednostki nie powinno się znaleźć miejsce w naszej pamięci, historii i nazwach ulic?
Czy ludzka pamięć jest aż tak ułomna, że zaciera dzieła pisane przez całe życie?
To przykre, że badacze historii Śląska i literatury pomijają postacie, które odegrały kluczową rolę w dziejach tego regionu i całej Europy.  

Maciej Mischok
Foto: Wikipedia

Wystawa o Cudach Eucharystycznych

W związku z pogłębieniem wiary w prawdziwą i realną obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie co miesiąc będą w gablotach i w zakładce ogłosznia na stronie internetowej eksponowane cuda eucharystyczne w Polsce i zagranicą - przygotowana wystawa został przez Błogosławionego Carla Acutisa.

 

Korzyści duchowe, jakie niesie za sobą wystawa, początkowo nie były przewidywalne, jednak dziś możemy z całą pewnością stwierdzić, że wystawa prezentowana była na wszystkich 5 kontynentach. Ponadto, wielu proboszczów prosiło, by zebrać prezentowany materiał w formie katalogu z uroczystym wstępem napisanym przez Kardynała Angelo Comastri, archiprezbitera Bazyliki Watykańskiej i wikariusza generalnego Państwa Watykańskiego, jak również przez Jego  Eminencję Raffaello Martinelli, ówczesnego Dyrektora Biura katechetycznego Kongregacji Doktryny Wiary. Od tego momentu, patrząc na wyniki, wystawa, jeśli możemy tak powiedzieć, "powoduje cuda". W samych Stanach Zjednoczonych, wystawa gościła w tysiącach parafii i na ponad 100 uniwersytetach, a ponadto była promowana na kilku Konferencjach Episkopatów, m.in. Filipin, Argentyny, Wietnamu, itd. Pokazywana była również w Chinach i Indonezji. Istotne Bazyliki i Sanktuaria gościły wystawę Carla, w tym Sanktuarium w Gwadelupie i Fatimie.

 

Wspomnienie o Stanisławie Firszcie (1955–2025)

Zmarł nasz przyjaciel – miłośnik historii i rodu Schaffgotschów 

 

1 lipca 2025 roku zmarł Stanisław Firszt – archeolog, muzealnik, regionalista, wieloletni dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, a później dyrektor w Muzeum Przyrodniczym. Zmarł człowiek, który całe swoje życie poświęcił Dolnemu Śląskowi i jego dziedzictwu. Ale dla mnie – i dla wielu – to nie był tylko badacz, muzealnik, autor setek publikacji. To był Staszek.

Zmarł opat Gregor Henckel von Donnersmarck

Z głębokim smutkiem przekazujemy wiadomość o śmierci naszego śląskiego brata, hrabiego Ulricha Marii Karla Henckel von Donnersmarcka, znanego światu jako opat Gregor Henckel von Donnersmarck. Zmarł w Niedzielę Wielkanocną, 20 kwietnia 2025 roku, w wieku 82 lat.

115 rocznica śmierci hrabiny Joanny

Ostatnie pożegnanie hrabiny Joanny Schaffgotsch. Mija 115. rocznica śmierci dziedziczki imperium Karola Goduli

M.Mischok

 

21 czerwca 1910 roku Joanna Schaffgotsch zmarła w swojej komnacie, w pałacu w Kopicach. W ciągu godziny od jej śmierci wysłano depesze i telegramy do rodziny, bliskich przyjaciół oraz zarządów kopalń i hut. Telefonicznie powiadomiono dzieci - syna i córki - ale też wszystkie zakłady należące do imperium hrabiny.

Wakacyjne spotkanie z kulturą w Kopicach

W niedzielę 22 czerwca od godz. 10.00 – 18.00 - WAKACYJNE SPOTKANIE Z KULTURĄ W KOPICACH, jest to II spotkanie w ramach tzw. Spotkań Pałacowych w Kopicach.

W sobotę 21.06. przypada 115 rocznica śmierci Joanny – śląskiego kopciuszka, Pani na Kopicach.  

informacje i program -  który może ulec zmianie -  pod linkiem poniżej lub na plakacie

 http://www.kopice.pl/wakacyjne_spotkania.htm

Wielkanoc 2025

Zmartwychwstanie Chrystusa to źródło największej nadziei i radości, które odradza w nas życie i umacnia wiarę. W tym świętym czasie Paschy życzę Wam, abyście doświadczyli mocy płynącej ze zwycięstwa Jezusa nad śmiercią, grzechem i ciemnością. Niech światło Zmartwychwstałego rozjaśnia codzienność i wnosi pokój do Waszych serc oraz domów. Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem przemienia Wasze życie i napełnia je sensem, miłością i odwagą do świadczenia o Ewangelii.

Życzę również, by te święta były czasem umocnienia więzi rodzinnych, wdzięczności za dar wspólnoty i otwartości na drugiego człowieka.

W przeżywanym Roku Jubileuszowym, pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, niech Zmartwychwstanie Chrystusa będzie dla nas wszystkich źródłem duchowej siły do odważnego kroczenia drogą wiary.Niech to będzie czas odkrywania na nowo nadziei, która nie zawodzi oraz budowania wspólnoty Kościoła w jedności i miłości.Niech Chrystus, który pokonał śmierć, obdarzy Was swoją łaską, pokojem i nadzieją na każdy dzień.

Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków