Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Wydarzenia

Wielki Post 2023

 • Wielki Post to wezwanie do nawrócenia, nie jakiekolwiek nawrócenia według naszego pomysły, ale jako chrześcijanie – wierzący wezwani do odnowienia więzi przyjaźni z Jezusem Chrystusem. Nawrócić się to stawać przed obliczem cierpiącego Jezusa (myśleć, żyć jak ON), nawracać się to zapatrzeć się w święte oblicze Jezusa ( naśladować Go, kochać Go, czynić dobro), nawracać się to wyjść na spotkanie z Jezusem Cierpiącym przez post (rezygnację z dobra an rzecz Pana Boga), modlitwę (Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale) i jałmużnę ( dzielę się i drugim tym co piękna i realne). Święte Oblicze Jezusa Chrystusa – niech będzie motywem tego Wielkiego Postu.

Pożegnanie Pana Tomasza

Dzisiaj o godz. 05.30 w szpitalu w Nysie odszedł do wieczności śp. Tomasz Harhala w 51 roku swojego życia, długoletni Katecheta i Nadzywyczajny Szafarz Komunii Św. w Naszej Parafii  (ur.19.12.1971r., zm. 18.09.2022 r.)

 

Uroczystości Pogrzebowe odbędą się w czwartek  - 22.09. 2022 r.

od godz. 10.00 - czuwanie modlitewne w kościele w Kopicach przy trumnie

godz. 14.00  - Msza Pogrzebowa w Kościele Parafialnym w Kopicach

po Mszy przejazd na cmentarz parafialny gdzie spocznie śp. Tomasz

 

ZAPIASKI PANA TOMASZA W CZASIE POBYTU W SZPITALU W KATOWICACH listopad 2021 - można powiedzieć Jego testament 

Dziekuję Panu Bogu za: 

50 lat wspaniałego życia, za wszystkie Jego dary

Dziękuję Wam cała rodzino ze wszystkich stron

Dziękuje za moją żonę Halinę, rodziców siostrę, mamę Annę i Bronisława

Dziękuję ksiedzu Jarkowi, Dyrektorowi, nauczycielom z PSP w Kopicach, nauczycielom w Przedszkolu i Technikum

Dziękuję całej Parafii, dzieciom i młodzieży

Dziękuję za lata spędzone w Strzelinie, w Kopicach, za czas pracy w cukrowni, za nauczycieli, księży, sisotrę Urszulę, za kolegów, za radosne i piękne dzieciństwo, za Wspólnotę Odnowy, za nową dla mnie rodzinę i znajomych.

MOJE PRZESŁANIE:

" Nie bójcie się Wieczności i spotkania z Bogiem. Kochajcie Go. Ufajcie Bogu w Przenajświętszej Trójcy Jedynemu: Bogu Ojcu, Bogu Synowi Jednorodzonemu Jezusowi Chrystusowi, Bogu Duchowi Świętemu.

Kochajcie całym sercem Matkę Najświętszą i św. Józefa oraz Wszystkich Świętych i Błogosławionych.

Najpięknieszym spojrzeniem na Boga w Trójcy Świętej Jedynego jest wtedy, gdy patrzymy na Niego z Maryją, w Maryji i przez Maryję.

Głęboko rozważam w sobie tę prawdę."

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie........

ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE 2022/2023

W tym roku Kolęda będzie przebiegała jak przed pandemią. Program odwiedzin kolędowych oraz informacje zwiazane z tym wydarzeniem w  Naszej Parafii znajduja się z zakładce ogłoszenia parafialne na końcu kolumny.

 

Czego życzyć osiołkowi, z uważnymi oczami, ze stajenki betlejemskiej?
Życzymy mu, żeby nie był zawsze szary, żeby był czasem łaciaty.
Żeby osiołek nie był stale uparty jak osiołek.
Życzymy wołowi, żeby nie ryczał na całe gardło.
Życzymy pastuszkom, żeby mieli ładną pogodę, żeby deszcz na nic
nie chlapał, kiedy pilnują owiec, żeby byli zawsze w dobrym humorze, nawet kiedy muszą wstać o piątej rano.
Życzymy aniołom, żeby nie tylko fruwali, ale chodzili po ziemi z ludźmi, nie zazdrościli archaniołom.
Życzymy trzem Królom, żeby nie zabłądzili i powrócili do swych domów.
Życzymy świętemu Józefowi, żeby nie osiwiał, żeby był zawsze uśmiechnięty.
Życzymy małemu Jezusowi, żeby Go wszyscy kochali, chociaż Go nie widać.
Życzymy sobie, żebyśmy byli lepsi, nie tylko na święta, kiedy się dostaje prezenty.
Ks. Jan Twardowski

Z błogosławieństwem kolędowym i życzeniami Noworocznymi

w Roku Pańskim 2023 - Ks. Proboszcz z Radą Parafialną

Odpust Podwyższenia Krzyża Św. i Jubileusz 200 lecia Kościoła Parafialnego

W piątek zapraszam na Drogę Krzyżową przed odpustem i Jubileuszem 200 lecia Kościoła Parafialnego -  z wypominkami za zmarłych. Wypominki składamy do skarbony.

W sobotę zapraszam od 15.30 –  do Spowiedzi przed Odpustem Parafialnym i Jubileuszem Kościoła

11 września w niedzielę Odpust Parafialny i Jubileusz Kościoła Parafialnego 200- lecia. Zapraszam na Summę Odpustowo-Jubileuszową o godz. 12.00 – Mszę Św. odprawi i Słowo Boże wygłosi Jego Ekselencja ks. Biskup prof. Andrzej Czaja.

W dzień odpustu będzie można oddać po każdej Mszy Św. cześć Relikwiom Św. Krzyża i zyskać odpust jubileuszowy ofiarowany w osobistych intencjach. 

Proszę o modlitwę w int. Naszej Parafii w czasie Odpustu Parafialnego oraz 200 lecia wybudowania i konsekracji Kościoła Parafialnego.

W poniedziałek 12.09. o godz. 18.00 – Msza za zmarłych parafian i duszpasterzy  oraz fundatorów i budowniczych kościoła Parafialnego w Kopicach.

 

Nowy Rok Kościelny i Duszpasterski 2022-2223

 1. Od pierwszej niedzieli Adwentu Kościół w Polsce rozpoczyna realizację programu duszpasterskiego zatytułowanego «Wierzę w Kościół Chrystusowy». Program został przygotowany przez Komisję Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, kierowaną od czerwca 2021 r. przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję.
 2. Na rok liturgiczny 2022/2023 wyznaczono kilka celów:
 • Uświadomienie wiernym, że Kościół - jako dzieło Bosko-ludzkie - stanowi misterium, którego nie sposób ogarnąć rozumem, dlatego «domaga się» wiary;
 • Wyjaśnienie, co znaczy wierzyć w Kościół (konkretyzacja wiary w Boga, w Jego obecność pośród nas);
 • Pokazanie, dlaczego Kościół zasługuje na to, aby mu wierzono (czerpie z Bożego autorytetu i przekazuje nam to, co jest na nim oparte);
 • Określenie treści dotyczących Kościoła i zobowiązań wobec niego, które uznajemy w Credo („Wierzę w święty Kościół powszechny” oraz „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”);
 • Wyjaśnienie zbawczego sensu i wartości Kościoła (podkreślenie, że jego misją jest zbawienie rodzaju ludzkiego, a wartością nade wszystko to, co w nim Boże: obecność Chrystusa i Ducha Świętego, pełnia łaski i prawdy, wiara i Boże obietnice);
 • Zaprezentowanie aktualnego stanu samoświadomości Kościoła - tego, co Kościół mówi o sobie samym (przedstawienie zasadniczych elementów nauki o Kościele, które przekazuje i wyjaśnia Urząd Nauczycielski Kościoła);
 • Obudzenie świadomości naszego bycia Kościołem, świadomości stanowienia „my” Kościoła (jako wyznawcy Chrystusa wszyscy jesteśmy podmiotem w Kościele);
 • Przybliżenie znaczenia i sposobu realizacji synodalności Kościoła, która ma stanowić sposób życia i działania Kościoła, którego dobre funkcjonowanie zakłada rozeznawanie przez pasterzy tego, co Duch Święty mówi Kościołowi w danym czasie, i odkrywanie tego poprzez wsłuchiwanie się w głosy wiernych różnorako zgromadzonych.

Promocja wakacyjna

Można zakupić ksiązkę Pana Stanisława Firszta "Schaffgotschowie - arystokaratyczny ród na śląsku" + kalendarz  2022 w cenie 80 zł. Zakupując te pozycje wspierasz troske o dziedzictwo historyczne i kulturowe Kopic oraz utrzmanie mauzoleum rodziny Schaffgotsch.

Zapraszamy

200 rocznica poświęcenia Kościoła Parafialnego

12 października minęła 200 rocznica konsekracji kościoła parafialnego

Do wiernych świętujących 200-lecie kościoła parafialnego w Kopicach i 400 lecie kościoła filialnego w Więcmierzycach

Szanowni wierni !

Niestety ze względów zdrowotnych nie mogę być dzisiaj z wami, aby świętować 200-lecie waszego kościoła parafialnego.  Chciałabym jednak skorzystać z okazji, aby podzielić się z Wami kilkoma myślami, które przychodzą mi do głowy z tej świątecznej okazji.

Niedawno dowiedziałam się, że św. Jadwiga Śląska była kiedyś patronką kościoła parafialnego.  To ciekawe, że wszyscy żyjący do dziś członkowie rodziny Schaffgotschów są potomkami św. Jadwigi Śląskiej.

Przez nieco ponad 80 lat moja rodzina miała świecki patronat nad Waszym kościołem parafialnym.  Moja rodzina, przyjęła to z radością i dumą mój dziadek i i ojciec.  Ten patronat zawierał prawa i obowiązki, jak każdy inny, ale obowiązki nigdy nie były rozumiane jako obciążenie, o czym wiem z opowiadań rodzinnych.

Z opowieści mojej babci wiem, jak bardzo cała rodzina była zawsze przywiązana do kościoła parafialnego, zarówno podczas niedzielnych nabożeństw, jak i różnych świąt.  Mój ojciec był ministrantem przez kilka lat, zwłaszcza za ówczesnego proboszcza Paula Graetza, iz jego opowieści wiem, że był to dla niego szczególny czas z innymi ministrantami, gdzie zdarzył się jeden lub drugi zabawny żart.

Posługa liturgiczna, to chwile radości jak i zadumy i zobowiązań wobec Pana Boga.

Do tej pory kilka myśli, które przyszły mi do głowy spontanicznie.  Pozostaje mi życzyć Wam pięknego i radosnego świętowania i mam nadzieję, że przeżyjecie jasny jesienny dzień.  Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie i mam nadzieję, że znów Was zobaczę,

Hans Ulrich Graf Schaffgotsch

Jubileusz 400 lecia Kościoła i Odpust św. Bartłomieja

W sobote 13 sierpnia o godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza Jubileuszowo-Odpustowa z okazji 400 lecia Kościoła św. Bartłomieja w Więcmierzycach. Słowo Boże wygłosi i Mszę odprawi Dziekan Dekanatu Kluczborskiego ks. P. Glinka. W czasie Mszy wyśpiewamy Bogu Te Deum Jubileuszowe oraz podziękujemy Parafianom za zaangażowanie w życie naszej Parafii  poprzez okolicznościowy dyplom jubileuszowy. Po Mszy odbędzie się otwarcie i poświęcenie nowej świetlicy oraz festyn jubileuszowo-odpustowy. Życzę wszystkim radosnego świętowanie. 

Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków