Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Czas wykształcenia

Najstarszy znany dzisiaj wizerunek Joanny Gryzik późniejszej hrabiny Schaffgotsch to fotokopia wystawionego na aukcję dobroczynną pochodzącego z roku 1855. portretu pędzla Mikloffiego.

Dzień z życia arystokracji w majątku w Kopicach

Dzień z życia autokracji w majątku w Kopicach.

 

Dzieje rodu Schaffgotschów

Dzieje rodu Schaffgotschów są nierozerwalnie związane ze Śląskiem i sąsiadującymi z nim ziemiami polskimi, czeskimi oraz pruskimi Od władców sąsiadujących państw uzyskiwali nadania i najwyższe odznaczenia np: Order Złotego Runa od cesarza austriackiego, Order Orła Czarnego od króla Prus.

Joanna Gryzik von Schomberg Godula hrabina Schaffgotsch

Joanna Gryzik von Schomberg Godula hrabina Schaffgotsch wielka zapomniana postać z naszej historii teraz jakby nieśmiało powracająca i wynurzająca się z przeszłości i miejmy nadzieję powracająca do życia.

Poszukiwanie męża

Opiekunowie młodziutkiej spadkobierczyni Karola Goduli postanowili znaleźć odpowiedniego dla niej męża. Kandydat musiał spełniać określone warunki, przede wszystkim musiał sam posiadać i w przyszłości zapewnić żonie i dzieciom odpowiednią pozycję społeczną i towarzyską, ale głównie tą drugą.

Historia małej Joasi Gryzik

Joanna Gryzik von Schomberg Godula hrabina Schaffgotsch, jak zapisano w jej metryce, urodziła się 29 kwietnia 1842 r. w Porembie. Obecnie jest to sąsiadująca z Rudą Śląską dzielnica Zabrza.

Schaffgotschowie w Kopicach 10.11.2018

Schaffgotschowie w Kopicach Projekt renowacji kopickiego mauzoleum Joanny Schaffgotsch, z d. Gryzik von Schomberg-Goduli i jej małżonka Hansa Ulricha Schaffgotscha oraz złożenia w nim ich szczątków zgromadził w piękną, złoto-jesienną sobotę 10-go listopada niezwykłych gości.

Lata wzrastania

Mała Joasia rośnie pod okiem Karola Goduli, w jego domu.

Wizyta w Nakle Śląskim 11.11.2018

Tekst od dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, "Arystokraci w Nakle Śląskim".

Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków