Najstarszy znany dzisiaj wizerunek Joanny Gryzik późniejszej hrabiny Schaffgotsch to fotokopia wystawionego na aukcję dobroczynną pochodzącego z roku 1855. portretu pędzla Mikloffiego.
Dzień z życia autokracji w majątku w Kopicach.
Dzieje rodu Schaffgotschów są nierozerwalnie związane ze Śląskiem i sąsiadującymi z nim ziemiami polskimi, czeskimi oraz pruskimi Od władców sąsiadujących państw uzyskiwali nadania i najwyższe odznaczenia np: Order Złotego Runa od cesarza austriackiego, Order Orła Czarnego od króla Prus.
Joanna Gryzik von Schomberg Godula hrabina Schaffgotsch wielka zapomniana postać z naszej historii teraz jakby nieśmiało powracająca i wynurzająca się z przeszłości i miejmy nadzieję powracająca do życia.
Opiekunowie młodziutkiej spadkobierczyni Karola Goduli postanowili znaleźć odpowiedniego dla niej męża. Kandydat musiał spełniać określone warunki, przede wszystkim musiał sam posiadać i w przyszłości zapewnić żonie i dzieciom odpowiednią pozycję społeczną i towarzyską, ale głównie tą drugą.
Joanna Gryzik von Schomberg Godula hrabina Schaffgotsch, jak zapisano w jej metryce, urodziła się 29 kwietnia 1842 r. w Porembie. Obecnie jest to sąsiadująca z Rudą Śląską dzielnica Zabrza.
Schaffgotschowie w Kopicach Projekt renowacji kopickiego mauzoleum Joanny Schaffgotsch, z d. Gryzik von Schomberg-Goduli i jej małżonka Hansa Ulricha Schaffgotscha oraz złożenia w nim ich szczątków zgromadził w piękną, złoto-jesienną sobotę 10-go listopada niezwykłych gości.
Tekst od dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, "Arystokraci w Nakle Śląskim".