Kopice, historia utraconego piękna

W Kopicach przedpremierowe spotkanie autorskie z Panem Maciejem Mischokiem, tematem którego będzie książka pt. “Kopice – Historia utraconego piękna”. Spotkanie odbędzie się po sumie w najbliższą niedzielę tj. 28.02 br. na terenie Parafii w Kopicach. Jednocześnie będzie można zakupić przedpremierowe wydanie książki. Honorarium autorskie zostanie w całości przekazane na dalsze prace renowacyjne przy Mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach.

Album „Kopice – historia utraconego piękna” pod redakcją Macieja Mischoka to nie tylko teksty i wspomnienia o pałacu, ale przede wszystkim setki zdjęć przedstawiających to wyjątkowe założenie pałacowo-parkowe. Poznajemy je w momencie rozbudowy, która zaczęła się w drugiej połowie XIX wieku – właśnie wtedy zostało ono kupione przez hrabiostwo Joannę i Hansa Ulricha Schaffgotschów.

Okres pomyślności Kopic zakończył się wraz z II wojną światową – Schaffgotschowie wyjechali, a opustoszałe wnętrza niszczały i przez lata były rozkradane. Do ostatecznego upadku pałacu przyczyniły się umyślnie spowodowane pożary. Pałac, choć wpisany do rejestru zabytków, jest ruiną.

Wydarzeniem zapowiadającym zmianę na lepsze jest renowacja mauzoleum, w którym już wkrótce rodzina Schaffgoschów zostanie oficjalnie ponownie pochowana.

Ksiązka sprzedawana jest jako cegiełka na remont mauzoleum.


Drukuj   E-mail