Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach

Nasz telefon

+48 77 415 13 15

E-mail

parafia@parafiakopice.pl

Kancelaria

Zawsze po Mszy świętej

Wydarzenia

Droga odnowy Kościoła i życia rodzinnego

Nasza diecezja i Parafia wstępuje na drogę odnowy Kościoła i życia rodzinnego oraz społecznego. Drogę tę wyznacza sześć kroków, które wskazał Jezus w 18 rozdziale Ewangelii św. Mateusza. Pierwszy krok na miesiąc kwiecień - Prostota i otwartość.

Biskup opolski Andrzej Czaja w przygotowanym nagraniu przybliża zamysł odnowy Kościoła opolskiego oraz omawia wyzwania, które wynikają z realizacji „kroku I” - postulatu praktykowania prostoty życia i otwartości na Boga i drugiego człowieka (zob. Mt, 18, 1-5). Nagranie video ze słowem Biskupa Opolskiego jest dostępne na kanale YouTube.

W nawiązaniu do słów Biskupa Opolskiego, zadania, jakie stają przed nami w najbliższym czasie to m.in.:

(1) coraz pełniejsze otwieranie się na Boga i drugiego człowieka;

(2) żarliwsza codzienna modlitwa;

(3) życie Słowem Bożym;

(4) empatyczne podejście do drugiego człowieka i otwarcie się na niego;

(5) praktykowanie cnoty gościnności. 

ekstremalna Droga Krzyżowa

W piątek 22.03. o godz. 19.15 z pod kościoła w Grodkowie wyruszy EKASTREMALNA DROGA KRZYŻOWA do Kopic przez Stary Grodków (zakończenie w kościele błogosławieństwem relikwiami Świętego Krzyża).

Chętnych którzy by chcieli skorzystać z transportu proszę o zgłaszanie się  w Parafii w Grodków lub Parafii Kopice do 20 marca.

autobus bedzie jechał:

godz. 18.45 z Kopic (plac przy świetlicy) - do Grodkowa (kościół)

po Drodze Krzyżowej  z Kopic (plac przy świetlicy)- do Grodkowa

proszę zabrać ze soba latarke

osoby niepełnoletnie idą z dorosłym opiekunem

Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat „wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie” .Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną.

mottem tegorocznej ekstremalnej Drogi Krzyżowej są słowa św. Jana Pawła II: 

„Wymagajcie od siebie! Bądźcie wymagający wobec otaczającego was świata, ale przede wszystkim wymagajcie od siebie samych. Jesteście synami Bożymi: bądźcie z tego dumni! Nie popadajcie w przeciętność, nie ulegajcie dyktatom zmieniającej się mody, która narzuca styl życia niezgodny z chrześcijańskimi ideałami, nie pozwólcie się mamić złudzeniom konsumpcjonizmu. Chrystus wzywa was do rzeczy wielkich”.

 

Jak mówił Papież Jan Paweł II, kładąc podwaliny pod Ekstremalną Drogę Krzyżową:

  1. Wymagajcie od siebie!
  2. 2. Bądźcie wymagający wobec otaczającego was świata, ale przede wszystkim wymagajcie od siebie samych.
  3. 3. Nie popadajcie w przeciętność.
  4. 4. Nie ulegajcie dyktatom zmieniającej się mody, konsumpcjonizmowi, wygodnictwu.
  5. 5. Chrystus wzywa was do rzeczy wielkich. Nie zawiedźcie Go.

godziny otwarcia mauzoelum w roku 2024

mauzoleum będzie udostępniane w niedzielę od kwietnia do września  od godz. 09.00 - 15.00

można umawiać sie telefonicznie na otwarcie dla grup zorganizowanych

można nabyć pamiątki w kancelarii parafialnej lub po Mszach Świętych w kancelarii- to cegiełki na utrzymanie obiektu a także na tworzenie przy Parafii Izby pamięci

informacje o mauzoleum i inicjatywach podejmowanych są zawarte w zakładce o mauzoleum - czytaj więcej. Zapraszam do zapoznania się 

Wielki Post 2024

Wielki Post 2024 rozpoczniemy 14 lutego. To właśnie na ten dzień przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele czas 40-dniowej pokuty. Wielki Post to czas mający pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.

Wielki Post to dla każdego katolika kolejna szansa na nawrócenie, dlatego może to właśnie w tym Wielkim Poście przystąpisz do sakramentu pokuty? A może w końcu podejmiesz postanowienie walki z konkretnym grzechem?

Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga.

W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji. Z tą liczbą są także związane trzy inne wielkie wydarzenia biblijne. Są to:

  • czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem;
  • czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku Ziemi Obiecanej;
  • czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

W okres 40 dni Wielkiego Postu nie wlicza się sześciu niedziel, które – jak w ciągu całego roku – są radosnymi wspomnieniami Zmartwychwstania.

Dobrze przeżywany post może być ogromną szansą na poprawienie jakości życia” - 3 kroki do osiągnięcia tego celu:

  • Po pierwsze: realistyczne spojrzenie na siebie samego. Należy uświadomoć sobie, że jestem grzesznikiem potrzebującym nawrócenia. “Post jest jak czyszczenie twardego dysku, żeby poprawić parametry pracy mojego życiowego softu” – pisze ks. Marcin Kowalski.
  • Po drugie: post zwiększa siłę rażenia modlitwy. “Są jakieś sprawy, słabości, grzechy, z którymi zmagam się już od dawna? Sprawdźmy, jak będą się rozwiązywały, kiedy dołączymy do naszej modlitwy post i wyrzeczenie”.
  • Po trzecie: postu nie praktykuje się tylko dla wyrobienia sobie silnej woli. “To nie ćwiczenie w samodoskonaleniu, rodzaj siłowni, po której wyskoczy mi duchowy kaloryfer. Post poszerza moje serce, tak, aby było zdolne przyjąć więcej łaski Pana”.

Wielki Post 2024 to doskonała okazja, by bliżej przyjrzeć się sobie i swojemu sumieniu. www.stacja7.pl

zachęcam do Nabożeństw Wielkopostnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali

Życzenia

Zostać milionerem

Niniejsza książka jest fabularyzowaną biografią Karola Goduli, nazywanego królem cynku – m.in. dzięki niemu rozwinął się przemysł hutniczy i wydobywczy w pierwszej połowie XIX wieku. Godula to jedna z najbarwniejszych postaci w historii Górnego Śląska. Syn leśnika, kaleka, urodzony w Makoszowach (dziś dzielnica Zabrza),stał się jednym z najbogatszych ludzi ówczesnej Europy. Mieszkał w drewnianej chacie, choć wybudował okazały pałac. Samotnik i pracoholik, wielki wizjoner, wybitny ekonomista.
Opowieść o tym, jak został milionerem, mieści się w kanonach okresu rewolucji przemysłowej. To jednak, co zrobił z milionami, szokuje do dziś! Przekazał majątek niespokrewnionej ze sobą sześcioletniej dziewczynce z biednej rodziny, która następnie wielokrotnie go pomnożyła.
Fabuła osadzona jest na tle historycznym, a więc wojen napoleońskich i Wiosny Ludów. Można się z niej dowiedzieć, jak powstawały fortuny, często przez damsko-męskie relacje, i jak niewielkie wioski stawały się ważnymi ośrodkami przemysłu. W książce opisano także historię i tło powstania Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, biegnącej pod ziemią z Chorzowa do Zabrza, jednej z najstarszych zachowanych na świecie pamiątek okresu rewolucji przemysłowej, udostępnianej obecnie dla ruchu turystycznego.

recenzja ze strony: www.lubimyczytac.pl

ksiązka do nabycia w kancelarii parafialnej

Triduum Paschalne

Kalendarz 2024 - dodruk

    Kalendarza na rok 2024 - został zrobiony dodruk kalendarza w niewielkiej ilości- zakup w kancelarii

Szanowni Państwo, miłośnicy historii Kopic i Przyjaciele! Nasz projekt ratowania mauzoleum rodziny Schaffgotsch i renowacji figury św. Jadwigi Śląskiej z Kopic dobiegł końca. Chcielibyśmy w tym miejscu wszystkim zaangażowanym podziękować i pogratulować wspaniałych kolekcjonerskich eksponatów. Serdeczne podziękowania dla Mariusza Przygody, Adriana Niewiadomskiego i Henryka Niestroja. Za Wasz wkład w dotychczasowe działania, bez Was nie było by tego projektu. Pragniemy również podziękować wszystkich współpracującym przy tworzeniu kalendarza, których z imienia i nazwiska nie wymieniamy. Duże podziękowania należą się również osobom związanym z GRUPĄ Kopice.pl

Zamierzamy rozwijać nasze projekty nadal, jeden z nich to Kopickie Spotkania Pałacowe. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności Kopickiej i Więcmierzyckiej udało się zorganizować już trzecie spotkanie. Wierzymy, że w 2024 roku, zaprosimy ponownie Państwa na kolejne, już Czwarte Kopickie Spotkania Pałacowe.

Po rocznej przerwie, wznowiliśmy wydanie kalendarza dla Państwa, jest to ekskluzywny kalendarz kolekcjonerski. Dochód ze sprzedaży pragniemy przeznaczyć na utrzymanie wyremontowanego mauzoleum rodziny Schaffgotsch i tworzeniu Izby tradycji na terenie Parafii w Kopicach. Nasz kalendarz na rok 2024, przedstawia niesamowitą wizję artysty - przenikającej energii i materii w zabytkach w Kopicach. Autorem zdjęć jest obywatel świata Yann TOMA, niesamowity artysta-obserwator. Wrażliwym człowiekiem, który dostrzega niewidzialną energię, w obiektach niedostępnych. Jego warsztat jest ceniony na całym świecie. Jego prace zachwycają na wystawach w Paryżu, w Londynie, czy w Nowym Jorku.

Yann, pragniemy podziękować za wspaniałą współpracę i chęć bycia ambasadorem Kopic na scenie międzynarodowej. Należy też wspomnieć i podziękować w tym miejscu o Annie Chruściany, która jest kierownikiem projektu.

kalendarz stanowi cegiełkę na utrzymanie mauzoleum i tworzenie izby pamięci przy Parafii - 50 + 15 koszty wysyłki

 

Tego lata artysta Yann Toma odwiedził KOPICE (Wschodni Śląsk, Polska). Przeprowadzono tam wychwytywanie strumieni promieniowania i przesyłano energię artystyczną, co poprawia energię somatyczną tego miejsca. W związku z tym Stowarzyszenie Ochrony obiektu postanowiło opracować kalendarz na 2024 rok, aby przyczynić się do promieniowania tego artystycznego aktu naprawczego. Seria fotograficzna „Restytucje" ma na celu uzdrowienie sytuacji na wodzie. Ta seria fotograficzna uwzględnia uchwytywanie niewidzialnej i energetycznej ergonomii, które wydają się utracić swoje funkcje. Yann Toma dostrzega w nim to, co Jean-Luc Nancy nazywa „zapasowe ciała" i próbuje przywrócić te ciała poprzez użycie fotografii. Ta scena jest spektakularna lub wręcz dyskretna, dzieło to proponuje widzowi hipotezę ruchu wywołaną w samym sercu obojętnych przestrzeni, do których artysta ma dostęp. Otwarcie na te miejsca jest warunkiem możliwości istnienia tej serii. Zakazane lub dostępne tylko za pośrednictwem osób uprawnionych do zarządzania nimi, miejsca te straciły wszelkie potencjalne funkcje, a ich ładunek rozpoczyna nowy czas i przestrzeń. Ryzyko zapomnienia przenika te miejsca i staje się czymś więcej niż oczywistym. Yann Toma stara się uświadomić energię tych zapomnianych miejsc. Koordynator artystyczny @aniachrusciany - Podziękowania @jaroslaw_szelag i @mauzoleum_kopice (Maciej Mischok)

https://www.instagram.com/p/C0tr_lsIWLl/

Kościół parafialny w Kopicach wzniesiony w latach 1802-1822 w stylu neoklasycystycznym. Kościół św. Bartłomieja w Więcmierzycach wzmiankowany był już w średniowieczu. Obecna świątynia została wybudowana w 1621 r. w stylu renesansowym.

Zadzwoń

+48 77 415 13 15

Napisz do nas

parafia@parafiakopice.pl

Adres parafii

Kopice 27a | 49-200 Grodków